HelpProduct managingAutomatické odkazy

Automatické odkazy

Jste alergičtí na určitý typ pylu a často máte pocit jeho přítomnosti, přestože už by to tak dávno nemělo být? Podle nejnovějších výzkumů španělské univerzity Extramadura se pyl v ovzduší může vyskytovat i mimo období svého kvetení. Delší doba působení je zapříčiněna hlavně jeho rozptýlením na velmi rozsáhlých plochách.

Stále s námi

Aby odborníci mohli tuto myšlenku dokázat, od roku 2007 pravidelně měřili úroveň výskytu pylu v ovzduší. Pomáhaly jim při tom tzv. aerobiologické lapače. Výzkumníci provedli i přímé pozorování v období kvetení na konkrétních rostlinách. Všechny nové poznatky dohromady potvrzovaly, že nás pyl ohrožuje po delší dobu, než si doopravdy myslíme. Co přesně se zjistilo?

  • Doba kvetení nesouhlasila s lapači u pylu z trávy a cypřišů.
  • Později se ukázalo, že to samé platí i o většině dřevin – pyly dubů, oliv či platanů byly v ovzduší i po skončení jejich sezóny.
  • Stejné výsledky se týkaly i některých bylinných druhů.

Jak to funguje?

Většinou se při těchto výzkumech využívá porovnávání mezi momentem, kdy je pyl z rostliny uvolněn, s údaji, které byly zaznamenány pomocí lapačů. Zjistilo se tak zpoždění přítomnosti pylu až jeden týden od doby kvetení určitých druhů rostlin. Práce aerobiologických pastí je přitom závislá především na počasí, hlavně pak na přítomnosti a směru větru.

Poznatky ještě nejsou definitivní

Výzkum rozhodně není u konce, v nejbližší době je v plánu zřízení dalších výzkumných stanic s lapači. Čím více takových míst bude, tím více se zvětší možnosti pozorování výskytu pylu. Citliví lidé se tak mohou těšit na nové, zcela přesné poznatky, díky kterým budou moci efektivněji bojovat s nepříjemnou alergií.

(mfil)

Zdroj: www.sciencedaily.com

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více