Blog

Blog

Mobilní platby

  Velkou překážkou pro větší rozšíření nakupování prostřednictvím mobilních zařízení vždy byla absence jednoduchého, spolehlivého a hlavně bezpečného nástroje pro placení. Již před mnoha lety jsme se začali setkávat s možností platit pomocí Premium SMS, tato cesta je však z mnoha důvodů pro placení mnoha druhů zboží a služeb naprosto nevhodná a nevýhodná. Jedinou reálně použitelnou možností pak byly klasické platební karty s nutností při každé transakci opakovaně vypisovat spousty čísel nebo mnohem pohodlnější placení přes PayPal.

  V posledních měsících však oblast mobilních plateb začíná velmi ožívat. Vzpomeňme například americký Square, který umožňuje obchodníkům s mobilem nebo tabletem kdekoli, třeba i na tržnici, přijímat úhrady platebními kartami. Obdobné řešení později představil i PayPal pod názvem PayPal Here.

  Svět vkládá mnohá očekávání do bezkontaktních plateb využívajících technologii NFC. Rozjezd je však pomalejší, než se původně očekávalo. Situaci by mohlo pomoci, že řada výrobců smartphonů své přístroje již vybavuje čipem NFC (výjimkou je však například iPhone, Apple totiž technologii NFC zatím příliš nevěří).

  V ČR se již v roce 2011 uskutečnil zajímavý pilotní projekt, který testoval fungování NFC plateb v praxi. Stály za ním O2, Globus, Komerční banka a Visa Europe. Na podzim 2012 byl spuštěn platební systém Mobito, který podporují všichni tři čeští operátoři a čtyři banky. Projekt vypadá velmi slibně, letošní rok ukáže, jak se mu bude dařit.

  Dalším zajímavým počinem, který v ČR odstartoval před několika měsíci v souvislosti s uvedením mobilní aplikace Raiffeisenbank, jsou QR platby, které mají ambici stát se standardem pro jednoduché provádění plateb s využitím skenování QR kódů. QR platby již začaly podporovat první e-shopy. Někteří velcí hráči z oblasti telekomunikací nebo dodavatelů energie přislíbili, že již brzy budou na faktury umisťovat QR kódy obsahující informace o platbě.

  Článek byl převzat z blogu futuristica.cz


Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více