Blog

Blog

Příznaky nemoci hledáme na internetu: průzkum ČP

  • Mladší lidé se snaží získat informace z více zdrojů, starší generace spoléhá na lékaře
  • Průzkum České pojišťovny: Třetina lidí si své příznaky nejprve vyhledá na internetu. 42 % lidí navštíví v případě zdravotních obtíží bez odkladu svého lékaře. 10 % Čechů zajde rovnou ke specialistovi.
  • Své symptomy zadává do internetového vyhledávače každý třetí Čech; většinu z nich přitom tvoří lidé do 40 let. Téměř 30 % dotázaných mužů uvedlo, že se v případě potíží nejprve ptají na názor svých nejbližších, u žen to bylo pouze 17 %.
  • Celkem 40 % respondentů uvedlo, že se snaží zjistit něco bližšího ke svým obtížím před každou návštěvou lékaře. Naprostá většina z nich pak zjištěné informace s lékařem konzultuje. To se týká především mladších generací. Polovina lidí mladších 40 let si před návštěvou ordinace vyhledá informace o svých obtížích a téměř 80 % z nich tyto informace s lékařem konzultuje.
  • Průzkum pro Českou pojišťovnu realizovala v průběhu dubna 2012 společnost ppm factum (dříve Factum Invenio) na reprezentativním vzorku 500 obyvatel obecné populace ČR ve věku 18-60 let.
  • Podle šetření agentury STEM/MARK lidé nejčastěji na internetu vyhledávají informace o konkrétních onemocněních či diagnózách, nebo navštěvují internetové lékařské poradny.
  • Mezi nejvyhledávanější typy informací související se zdravím se vyhledávají informace související s konkrétní diagnózou či onemocněním (60 %), indikační použití léků a přípravků (34 %), jejich účinnost (33 %), ale také cenu (29 %). Dvě pětiny respondentů uvádělo také návštěvy lékařských internetových poraden.
  • Obecně vyšší zájem o informovanost projevují ženy, zejména v případě složení léků a jejich cen, ale také padesátníci, pro které se jako důležité jeví informace o účinnosti léků.
  • Téměř tři pětiny osob starší 15 let využívají co by informační zdroje obecné portály věnované zdraví a životnímu stylu, jmenovitě nejčastěji www.doktorka.cz či www.prozdravi.cz nebo stránky zaměřené na léčbu konkrétního onemocnění či diagnózy.
  • Výzkum společnosti STEM/MARK byl proveden v rámci internetového šetření na reprezentativním vzorku populace ve věku 15 – 59 let. Výzkumu se celkově účastnilo 599 osob. Terénní fáze výzkumu se uskutečnila v období od 26. února do 1. března 2010.

Zdroj: www.ceskapojistovna.cz/tiskova-zprava?1445703-cesi_lekarum_pro_radu_nevolaji__preferuji_internet

Zdroj: www.stemmark.cz/download/press_release_web_zdravi.pdf


Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více