Novinky

Dobrý spánek

Dobrý spánek

Od května náš dobrý spánek hlídají nové webové stránky www.dobry-spanek.cz. Jsou na českém internetu nově pro všechny uživatele, kteří se potkali s problémem nespavosti. Obsahují rady jak lépe usnout, poradnu specialisty, sebediagnostický test, který zmapuje závažnost potíží, a v neposlední řadě také přehled možností léčby. Perspektivní léčbou z hlediska pacientského komfortu se jeví melatonin, což je látka, která se v lidském organismu vyskytuje přirozeně. Léčba melatoninem vede ke kvalitnímu spánku a k pocitu svěžesti následující den.

Dobrý a kvalitní spánek je základem regenerace lidského organismu. Bez spánku nedochází k obnově centrálního nervového systému a jeho nedostatek se projevuje zhoršeným myšlením, sníženou pozorností a pocitem únavy v průběhu následujícího dne. Nejkvalitnější bývá spánek přirozený. S vyšším věkem se kvalita spánku zhoršuje, a mnohdy nepomáhá ani důsledné dodržování spánkové hygieny k navození přirozeného spánku. Čas spánku řídí denní rytmus (tzv. cirkadiánní rytmus). Odpovídá přibližně 24 hodinám.

Na načasování spánkové aktivity se výrazně podílí právě melatonin. Schopnost jeho tvorby se v lidském organismu s narůstajícím věkem postupně snižuje. Dlouhodobý nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita jsou jedním z rizikových faktorů vzniku onemocnění srdce a cév či duševních poruch (úzkostné poruchy nebo deprese).

Slibnou cestou léčby je využití melatoninu ve farmakoterapii nespavosti. Melatonin se v lidském organismu vyskytuje přirozeně a spánek jím navozený má shodnou architekturu jako spánek zdravého člověka. Léky s obsahem melatoninu neovlivňují dechové centrum a navozují spánek totožný se spánkem přirozeným. Následující den nezpůsobuje lék u pacienta ospalost, neovlivňuje paměťové schopnosti, pohybové funkce, nevyvolává fyzickou závislost a netlumí u člověka dýchací funkce. Kromě navození přirozeného spánku je jeho velkou výhodou i to, že pacient je následující den svěží.

„Použití melatoninu v léčbě nespavosti přináší vyšší kvalitu spánku s jeho přirozenou architekturou. Léky s účinnou látkou melatonin nejsou návykové a neovlivňují negativně paměť,“ sumarizuje výhody léčby melatoninem profesor neurologie MUDr. Karel Šonka, DrSc., z Neurologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Nové webové stránky www.dobry-spanek.cz jsou tady, aby pomohly všem, kdo mají potíže se spánkem, zorientovat se ve zdravotní problematice tak rozšířené poruchy, jakou dnes nespavost je. Na www.dobry-spanek.cz naleznete poradnu lékaře, sebediagnostický test a možnost diskuse na téma nespavosti nebo se můžete nechat inspirovat radami našich babiček.


Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více