Novinky

Informovanost pacienta

Informovanost pacienta

Informovanost jako altruistický počin? Nebo marketingový nástroj zvyšující například návštěvnost určitých stránek? Nebo touha po komplexním obsahu pro pacienta na jednou místě? A nebo něco zcela jiného? Každý si vybere. Někdo to ale musí napsat. Hádejte kdo. Jsme stále svědky toho, kdy se aktivní leč nevzdělaný laik snaží popsat něco, čemu nemůže rozumět. Vznikají chybné interpretace a zbytečná nedorozumění. Když problém popíše lékař takovým způsobem, aby to bylo pro pacienta srozumitelné a určitým způsobem i záživné, je to počin hodný honoráře.

Naší snahou byl vznik jednotné a obsáhlé databáze nemocí pro našeho významného klienta. Jak se nám to podařilo?


Ledvinová kolika, ledvinové kameny

Středověký lékař Paracelsus, vlastním jménem Phillipus Aureolus Bombastus von Hohenheim, se již v patnáctém století pokusil vyložit teorii vzniku ledvinných kamenů. Byl to správný dobrodruh, o vědě si myslel své: „Čím je člověk učenější, tím je zkaženější“. Jiný jeho bonmot hlásal: „Ani ras se nemůže svému řemeslu naučit z knih.“ nebo „Kdo se chce učit z přírody, musí si své knihy napsat vlastníma nohama“.

V duchu svého přesvědčení pracoval metodou pozorování. Sledoval i vznik vinného kamene při fermentaci hroznů, když se kámen usazoval na dně sudů s vínem. Podle Paracelsa vznikaly kameny v organizmu z potravy. Odstraněny mohly být zase pouze trávením. „Kameny se tvoří tehdy, když selže vylučování solí z organizmu“, hlásala na jeho dobu převratná teorie. Nebyl daleko od pravdy, i když tvorba kamenů podléhá složitějším mechanismům.

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy. Pokud jste již ledvinovou koliku prodělali, máte 50% „šanci“, že se Vám ještě minimálně jednou vrátí. Jestliže obtíže s ledvinovými kameny spolu s Vaším lékařem odhalíte včas, můžete významně snížit riziko dalších záchvatů a komplikací.

Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více