Novinky

Střevní záněty

Střevní záněty

Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Dvě různá onemocnění s podobnými příznaky a průběhem. Nejen pro pacienty trpící některým z nich jsou určeny nové webové stránky www.strevni-zanety.cz.

Výskyt nespecifických střevních zánětů je v České republice relativně vysoký. Postihují přibližně 6 000 pacientů. Výskyt ulcerózní kolitidy se odhaduje na 34 případů na 100 000 obyvatel, u Crohnovy nemoci je to 20 případů na 100 000 obyvatel. (Zdroj: Gastroenterologie a hepatologie / Miroslav Zavoral, Johana Venerová a kolektiv, 2007, Triton)

Projekt vznikl s cílem přinášet uživateli dostatek informací o jeho nemoci, diagnostice, životě s nemocí a možnostech její léčby. Stránky nabízejí pomocnou ruku všem pacientům při překonávání jejich zdravotního problému a snaze žít plnohodnotný život.

Velmi důležitá je nejen léčba samotná, ale také vztah lékaře a pacienta. „Klíčovým bodem léčby je komunikace s pacientem, která by měla být cílena na vysvětlení významu trvalé léčby, včetně podrobné informace o jejich nežádoucích účincích,“ říká gastroenterolog prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. I proto jsou tu nové internetové stránky www.strevni-zanety.cz.

Když si nemocný neví rady
Na stránkách získá návštěvník nejen potřebné informace, ale může využít i odbornou poradnu. Ta poskytuje možnost zeptat se na problémy související se střevními záněty a dalšími onemocněními trávicího traktu.

Koloskopie je...
Pohled přímo do střev – návštěvníkovi stránek to umožní unikátní modul. Seznámí ho s tím, co je koloskopie, a bude se moci podívat, jaká příprava vlastnímu procesu předchází, jak zákrok probíhá, jak se bude cítit po něm a k čemu vyšetření slouží.

Otestujte se
Zajímá vás případné riziko vzniku některého z výše uvedených střevních zánětů? Čtenář má možnost prostřednictvím stránek a několika jednoduchých otázek zjistit, zda se u něj vyskytují některé z příznaků Crohnovy nemoci nebo ulcerózní kolitidy.

Nespecifické střevní záněty
Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která postiženým jedincům výrazně komplikují život. Jejich příčina není známa, proto nejsou k dispozici léky na absolutní vyléčení zánětu. Současnou léčbou lze však výrazně zmírnit jejich průběh, navodit klidovou fázi a umožnit pacientům žít běžným způsobem bez významných omezení.

Crohnova nemoc
– Může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu, počínaje ústy až po konečník. Nejčastěji ale zasahuje koncovou část tenkého střeva. Zánětlivý proces postihuje nejen sliznici, ale i hlubší vrstvy trávicí trubice. Zánětlivé změny se projevují bolestí a většinou působí časté a nepříjemné vyprazdňování a průjem.

Ulcerózní kolitida
– Onemocnění začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i koncová část tenkého střeva. Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Při onemocnění se často střídají klidná bezpříznaková období s fázemi aktivace nemoci.


Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více