Blog

Blog

Mind-controlled exoskeleton lets paralysed people walk

"Two years ago, Antonio Melillo was in a car crash that completely severed his spinal cord. He has not been able to move or feel his legs since. And yet here I am, in a lab at the Santa Lucia Foundation hospital in Rome, Italy, watching him walk."

Melillo is one of the first people with lower limb paralysis to try out MindWalker – the world's first exoskeleton that aims to enable paralysed and locked-in people to walk using only their mind.

  • Three years of development
  • Holds a person's body weight and moves their legs when instructed
  • Mind-reading component - EEG cap, which measures electrical activity at various points across a scalp
  • Possibility to control by moving upper body instead of mind using preassure sensors
  • The team plans to spend another five years refining MindWalker with an eye towards building a commercial product

Source, video and more information:

www.newscientist.com/article/dn23640

Archiv starších novinek

uLékaře.cz

Největší a nejrychleji rostoucí portál o zdraví v ČR. Umožňuje efektivní zásah cílové skupiny lidí hledající informace o zdraví. Přes 335.000 unikátních návštěvníků a více jak 2.360.000 zhlédnutých stránek za měsíc.
čti více

 
proLékaře.cz

Největší informační zdroj pro lékaře na českém a slovenském internetu. Digitalizovaný obsah archívu časopisů ČLS JEP, MF, Ambit, GEUM aj. Celoživotní vzdělávání lékařů, on-line kongresy, diskuze, katalog kongresů, aj.
čti více

 
ClipNote - prodejní nástroj

ClipNote je dokonalé iPad řešení pro komunikaci s lékaři. Je to prodejní nástroj, který pomáhá edukovat lékaře a vytváří obousměrnou komunikaci s Vašimi klienty.
čti více